Oogstperiode grotendeels voorbij: politie Fryslân blikt terug op landbouwcontroles
Kollum -De politie Fryslân heeft in het afgelopen voorjaar en najaar wederom toezicht op het landbouwverkeer gehouden. Dit is een vervolg op de intensievere controles die de laatste jaren worden uitgevoerd. De ervaring leert dat ongeveer 70 % van de landbouwvoertuigen niet voldeden aan de inrichtingseisen, voertuigeisen en/of gebruikers eisen. Bij de ongevallen met landbouwvoertuigen is het niet voldoen aan de eisen die aan het landbouwverkeer gesteld zijn, vaak mede oorzaak van het ongeval. Dan gaat het om gebreken aan; de verlichting, uitstekende delen, kapotte of ontbrekende spiegels, te brede lading of afvallende lading.
Belangrijke doelstelling van de landbouwcontroles van de politie Fryslân is het verhogen van de verkeersveiligheid, voor de bestuurders zelf, als voor overige verkeersdeelnemers.
Bijna 1000 voertuigen gecontroleerd
De controleperiode was dit jaar gesplitst in twee delen om zo een beter toezicht te krijgen over de gehele periode waarin de boeren het land bewerken. Alle teams van de politie Fryslân hebben zich bezighouden met specifieke controles op het landbouwverkeer.
In deeerste controleperiode in het voorjaar (april/mei) zijn in totaal 486 voertuigen gecontroleerd waarbij 80 bekeuringen werden uitgeschreven en 74 waarschuwingen gegeven. In het najaar (september/oktober) volgden 444 voertuigen die gecontroleerd werden. Naast de 39 waarschuwingen volgden ook 80 bekeuringen. Een rekensommetje maakt het totaal van 930 gecontroleerde voertuigen, 160 bekeuringen en 113 waarschuwingen als resultaat van de landbouwcontroles in 2010.
De meeste bekeuringen werden uitgeschreven voor het ontbreken van een afgeknotte driehoek (60x), defecte verlichting (36x) en remlichten (17x) en overige overtredingen zoals lading (7x).
“Verbetering verkeersveiligheid landbouwvoertuigen blijft uit”
Het landbouwverkeer en de verkeersveiligheid staat volop in de belangstelling. Van de website van de Onderzoeksraad voor de Veiligheid: “De verkeersveiligheid in Nederland is de laatste twintig jaar sterk verbeterd. Helaas geldt dit niet voor (land)bouwvoertuigen. Hieronder worden verstaan landbouwtrekkers zoals tractoren en zelfrijdend werkmaterieel zoals graafmachines. Jaarlijks vallen gemiddeld 16 doden en 100 gewonden bij verkeersongevallen met deze voertuigen. Deze slachtoffers vallen uitsluitend onder derden, niet onder bestuurders van de voertuigen zelf. Voor de Onderzoeksraad voor Veiligheid, onder voorzitterschap van prof. mr. Pieter van Vollenhoven, zijn deze feiten aanleiding geweest onderzoek te doen naar verkeersongevallen met (land)bouwvoertuigen op de openbare weg. Doel van het onderzoek was te achterhalen of er sprake is van structurele veiligheidstekorten.” Kijk voor het volledige rapport op de website van de Onderzoeksraad voor de Veiligheid.
Controles blijven
Buiten deze periodes zal het toezicht worden meegenomen in de reguliere surveillances. De politie hoopt door de voortgang van deze controles het aantal verkeersongevallen, waarbij landbouwvoertuigen zijn betrokken, terug te dringen.



